Tuesday, March 10, 2009

هشدار نسبت به سیاست تفرقه انگیز جمهوری اسلامی در شهر تیکان تپه و دیگر شهرهای جنوبی آذربایجان غربی

با جدی شدن مطالبات آذربایجانیها در سالهای اخیر مسئولین جمهوری اسلامی با اتخاذ سیاستی تفرقه انگیزانه در بین مردم شهرهای جنوبی آذربایجان غربی سعی در ایجاد جنگ خونین بین مردم دارند.

شهرهای جنوبی آذربایجان غربی که که اکثریت اهالی آنرا ترکها تشکیل می دهند با مهاجرت عده ای از کردهای شمال عراق در زمان صدام حسین وکوچ عده ای از کردهای جنوب ترکیه پذیرای عده ای از کردهاست.این امر باعث شده تا جمهوری اسلامی که در سالهای اخیربا موج حرکات ملی ومدنی ترکها روبرو بوده سعی در اختلاط قومی در این مناطق کند و جعرافیای اتنیکی منطقه را به صورت در هم تنیده ای تبدیل سازد.اما بعضا این سیاستها جلوه ای دیگر می یابد و در عرصه عمل باعث تبعیض در حق اکثریت ترک منطقه به نفع اقلیت کوچک کرد می گردد که می تواند باعث شعله ور شدن آتش درگیری بین ترکها وکردها گردد.

در ماههای اخیر این سیاست به صورت بارزی نمود پیدا نموده است به گونه ای که مسئولین این شهر همزمان با عدم صدور مجوز برای کنسرت موسیقی آذربایجانی در این شهر٬مجوز اجرای موسیقی کردی و مجوز نصب مجسمه یکی از شاعران کرد در سطح این شهر راصادر می کنند.

علاوه از این علی عبدی رئیس اداره اماکن تیکان تپه ضمن ممانعت از نامگذاری اماکن ومغازه ها با نامهای ترکی ٬ کردها را در نامگذاری اماکنشان به زبان کردی آزاد گذاشته است و طی ماههای اخیر اماکنی همچون موبایل فروشی " بیندیک " ، غذاخوری" گؤی قورشاغی " ٬مبل " گونش "٬ بوتیک " باخیش " و کفش " اوچوچو " تحت فشار اداره اماکن تیکان تپه مجبور به تغییر نامهای خود به نامهای فارسی شدند.

همچنین در شرایطی که بیشترجوانان ترک این شهر بیکار هستند ۸۰ درصد سهميه مجوز تاكسيراني از طرف شوراي اين شهر به كردها واگذار ميشود.

به گفته مردم تیکان تپه درحاليكه تنها جاده اصلي این شهر که آنرا به مركز استان آذربايجان غربي وصل ميكند در اوايل انقلاب در زمان جنگ بسيار شتابزده و غير استاندارد ساخته شده و نياز مبرم به بازسازي دارد و يكي از حادثه خيز ترين جاده هاي كشور محسوب ميشود اما مسولان شهر جاده تیکان تپه-کردستان را جهت افزایش تردد کردها به این منطقه بازشازی و آسفالت می کنند.علاوه از این در حاليكه جاده هاي بزرگترين روستا هاي ترک نشین منطقه از جمله مسير چارداغ ، قره بولاغ ، هامپا ،بابانظر، قينر جه و..... خاكي و بسيار صعب العبور مي باشد ، تمامي مسير هاي روستا هاي كرد نشين آسفالت مي شود .

بر اثراین سیاست تنها محله کرد نشین شریف آباد دارای لوله کشی گاز شهری می باشد و تمامی محلات ترک نشین بیش از دو سال است که در انتظار تسهیلات دولت مهر وعدالت!!! به سر می برند و علیرغم تجمع اعتراض آمیز مردم ترک این شهر در اعتراض به این مسئله در آبان ۸۷ درخواست آنها بی پاسخ مانده است

مسولان شهر در سال ۸۶ به بهانه هفته وحدت به تمامي مساجد تيكان تپه چند جلد قرآن كريم با ترجمه كردي اهدا کردند اما زمانی كه این پیشنهاد از طرف ترکها به مسئولین داده شد٬مسئولین ترکها را به پان ترکیسم وترکیزه کردن دین متهم کردند.

به طور کلی می توان گفت که مسئولین تمامی مطالبات فرهنگي ، اقتصادي و سياسي توركهاي تيكانتپه را پان تركيسم می نامند و این در حالی است که کردهایی که در کردستان از کوچکترین حقی برخوردار نیستند در شهرهای جنوبی آذربایجان غربی دارای آزادی عمل همه جانبه هستند ومطالبات آنها تا حد زیادی به نام حفظ وحدت ملی برآورده می شود.

شهر تکاب واقع در جنوب استان آذربایجان غربی و از شمال به استان آذربایجان شرقی و از طرف غرب به شهرستان سائین قالا(شاهین دژ) و از طرف شرق به استان زنجان و از سمت جنوب به استان کردستان محدود است.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home