Friday, May 25, 2007روستاي " قوپي باباعلي " مهاباد نمادي از وحدت و همدلي واقعي ميان شيعه و سني در آذربايجان غربي است.

تپه ماهورهاي سرسبز، دشت‌هاي پر از گل شقايق اين روستا هيچكدام به اندازه وحدت و همبستگي اهالي انسانها را تحت تاثير قرار نمي‌دهد.

اتحاد و همبستگي ميان مردم اين روستا كه جمعيت شيعه و سني ساليان سال است در كنار هم زندگي مي‌كنند به نوعي است كه اهالي آن نيازي به وجود مسجد جداگانه‌اي نديده و در يك مسجد نماز مي‌خوانند و مردگان خود را نيز در يك قبرستان دفن مي‌كنند.

اهالي اين روستا علاوه بر داشتن جمعيت شيعه و سني داراي خانوارهاي يك جا نشين و عشاير مي‌باشد كه آنان نيز بدون هيچ اختلاف و دغدغه‌اي در كنار هم زندگي و تشريك مساعي مي‌كنند.

وحدت و همدلي و همبستگي ميان اهالي اين روستا الهام بخش مسوولين سياسي، انتظامي و دستگاههاي اجرايي شده و آنان را واداشته تا همايش اتحاد ملي و انسجام اسلامي را در اين روستا برگزار كنند.

اين همايش روز چهارشنبه در روستاي يادشده در حالي برگزار شد كه مسوولين به راي العين روحيه همگرايي، انسجام، صميميت و مهمان‌نوازي آنان را مشاهده و تحت تاثير قرار گرفتند.

مردم روستا اعم از زن و كودك، كوچك و بزرگ و پير جوان با اطلاع از حضور مسوولان چون نگيني آنان را دربر گرفته و زير پايشان قرباني كردند.

كودكان و دانش آموزان روستايي با دسته‌هايي از شقايق و گلهاي صحرايي به استقبال آمده بودند و نوازندگان نيز دهل و سرناي خود را به ميدان آورده بودند تا مسوولان را براي لحظاتي خوشحال كنند.

درهمايش اتحاد ملي وانسجام اسلامي شايد كمتر كسي فكر مي‌كرد كه روستاييان به روزشمار هشت سال دفاع مقدس آشنا بوده و اين استقبال و همايش را به جشن آزادي خرمشهر تبديل كرده و حماسه ملي فتح خرمشهر را به مسوولين تبريك گويند.

نوازندگان و خوانندگان محلي هم مشغول كار خود بودند و به زبان كردي و تركي، هم آزادي خرمشهر را تبريك گفتند و هم شادي كردند.

يكي از اهالي اين روستا در ميان تعارفات معمول به مسوولين ومهمانان اين همايش گفت: اسلام يك دين بيشتر نيست، شيعه و سني همه مسلمانند.

وي افزود: مردم اين روستا اعم از شيعه و سني فرقي بين خود با ديگران قايل نيستند و تنها با دشمنان اسلام اختلاف دارند.

مديركل امور عشاير آذربايجان غربي در اين مراسم گفت: اتحاد و وحدتي كه بين مسلمانان سني و شيعه اين روستا وجود دارد در سطح كشور نمونه است.

ولي خليلي افزود: اين روستاييان آنچنان درهم آميخته و آنچنان زندگي مسالمت آميزي دارند كه شيعه، سني، روستايي و شهري و عشاير از هم تشخيص داده نمي‌شوند.

وي با عنوان اينكه اتحاد و همدلي اهالي اين روستا الگويي روشن از اتحاد بين مذاهب و قوميتهاست، گفت: همه مردم دنيا بايد از اين مردم درس اتحاد و يگانگي بياموزند.

جمعي ديگري از روستاييان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي با تاكيد بر ضرورت وحدت در جامعه خواستار تحكيم و حفظ اخوت اسلامي در بين مسلمانان و عمل به شعار امسال مقام معظم رهبري شدند.

يكي از اهالي روستاي قوپي باباعلي گفت: در سايه وحدت ، امت اسلامي نيرو پيدا مي‌كند و مسلمانان از همين نيرو بايد براي پيشبرد اهداف اسلام و به زانو درآوردن دشمنان استفاده مي‌كنند.

رحمان قادري افزود: در صورتيكه همه مسلمانان اعم از شيعه و سني بصورت هماهنگ در راستاي عمل به پيام مقام معظم رهبري عمل كنند هيچ دشمني جرات دخالت در امور مسلمين را پيدا نخواهد كرد .

علي ترابي از روستاييان اهل تشيع قوپي باباعلي نيز گفت: فرمايشات و اهداف مقام معظم رهبري و تاكيدات ايشان به يك قوم و مذهب و يا ملت خاصي مختص نمي‌شود، بلكه مشتمل بر تمام جهان اسلام و مسلمانان است .

وي افزود: تنش و تفرقه در صفوف مسلمين باعث سوء استفاده و نفوذ دشمنان اسلام مي‌شود و در شرايط كنوني كه تمامي دنيا عليه جهان اسلام در حال توطئه هستند مسلمانان بايد در راستاي كنار گذاشتن اختلافات و وحدت گام بردارند.

فرماندار مهاباد نيز به خبرنگار ايرنا گفت: جاي جاي روستاهاي اين شهرستان جلوه‌هاي زيبايي از اتحاد و وحدت و همبستگي بين مسلمانان تشيع تسنن را به نمايش گذاشته است كه ساليان سال است با ارامش در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند.

جعفر ذوالفقاري افزود: مردم اين سامان الگويي زيبا و عيني از وحدت و همدلي را نشان مي‌دهد كه به رغم بمباران تبليغاتي دشمنان در ايجاد تفرقه بين اهالي اين منطقه همچنان به وحدت و انسجام خود ادامه داده‌اند.

روستاي قوپي باباعلي در ‪ ۳۰‬كيلومتري شهرستان مهاباد واقع شده و اهالي آن را مسلمانان كرد زبان و ترك زبان شيعه و سني تشكيل مي‌دهد. ك/‪۴‬ ‪۵۸۷/۵۸۴‬

0 Comments:

Post a Comment

<< Home